Erikli tatil yerleri

Okunma

3099

Erikli tatil yerleri

[erikli-gorunum.jpg]
Temiz deniz, temiz kum, temiz havasıyla kendi halinde bir tatil köyü. Erikli Saroz kıyısında yer alan bu sakin tatil köyü, İstanbul’a yakınlığı, ulaşım kolaylığı, planlı yerleşimi Ege, Akdeniz’e oranla ekonomik tatil imkânı ile cazibesini artırırken kafa dinlemek isteyenlerin, sakinliği seven orta yaş üstü ailelerin tercihi olmuş. Erikli Köyü denizden yaklaşık 2 km yukarda kurulmuş. Yaz kış yaşayanlar, tarımla uğraşanlar, dükkânlar Erikli sahiline tepeden bakıyorlar. Geniş kumsalın, hep kahverengi görünen kuş gölünün, lacivert denizle ve Gelibolu Yarımadasıyla kucaklaşan, etkileyici coğrafyaya sahip panoramasını hayranlıkla izleyeceksiniz. Genelinde sakin, araç trafiğinden arınmış gürültüsüz ortam rahat düşünüp, rahat hareket etmenizi sağlıyor, telaşa kapılmadan günün tadını çıkarabiliyorsunuz. Turiste alışık, kibar, yardımsever esnaf ve insanlarla karşılaşıyorsunuz. Özellikle otellerin bulunduğu sıra sonrasında sahil yolu olmadığı için yürüyüş ve araçlar sahile paralel bir arka sokağı kullanıyorlar. Dolaysıyla otelden çıkıp denize geçmek için karşıdan karşıya geçilmiyor. Bu da Erikliyi, Ege Akdeniz’in birbirine benzetilen diğer gözde tatil merkezlerinin birçoğundan farklı kılıyor.

Kamuya açık, ücretsiz, geniş kumsala plaj malzemeleri ile gelen aileler, gün boyunca denizden esen serin ve temiz havanın etkisiyle bunalmadan, dinlenebiliyor, toz yapmayan, vücuda yapışmayan özellikli kumun ve denizin şifalı minarelerinden yararlanıyorlar. Biraz hareketlilik ise iki büyük otelin çevresinde yaşanıyor. Denize karşı çay bahçelerinde oturanlar, kumsalda plaj voleybolu oynayanlar, su bisikletine binip pedal çevirenler, otel önünde ayrılmış olan yer yastıklarına uzananlar, renkli görüntülerin oluşmasını sağlıyorlar.

Erikli sahilleri Saroz körfezinin özelliklerini taşıdığı için hiçbir zaman kirlenmiyor. Rüzgâr değişken olup çeşitli yönlerden estiği için, deniz lodosta getirdiğini, poyrazda götürüyor, bu şekilde hep temiz kalıyor. Bu kadar rüzgâr eserde surf yapılmaz mı diyecek olursanız, Erikli de her yıl sörf turnuvası düzenleniyor. Surf meraklıları doğaya karşı mücadelenin zevkini çıkarıyorlar.
Denizin berrak ve temizliği nedeniyle Saroz Körfezi ve Erikli sahilleri su altı dünyasına meraklı balıkadam ve dalgıçları da kendine çekiyor. Yıl boyunca Mart-Kasım arası daha yoğun olmak üzere dalış için gelen çeşitli balık adam kulübü üyeleri hem dalış yapıyor, hem hafta sonu konaklamalı tatil yaparak bakir kalmış sularda stres atıp balık avlıyorlar. Önceki yıllarda ki kadar olmasa da deniz ürünleri bakımından zengin sayılabilecek Saroz körfezinin Erikli sahilinde amatör balıkçılar da oltalarına, çaparilerine takılan istavrit, uskumrularla, balık tutmanın zevkine varıyorlar. Barbunya, lüfer, mercan, karagöz, kefal, ahtapot yöresel balık türlerinin başında geliyor. En makbulü hangisi derseniz Saroz Levreği cevabını, herkes düşünmeden, bir nefeste söylüyor.

Günümüzde artan beş yıldızlı oteller, lüks restoranlar ve meraklılar sayesinde artık eskisi gibi iri ve turistik sayılacak balıkları görmek mümkün olamıyor. Yine de Erikli girişinde yaz boyunca hizmet veren balık dükkânı ve sokakları dolaşan seyyar balıkçılar, günde bir kere saat 09.00 da gelen balıkçı teknesi, yazlıkçıların balık ihtiyacını karşılıyor. Eriklinin en eski iki otelinin arka tarafında yer alan yazlıkçıların ihtiyaçlarını karşılayacak dükkânlardan, marketlerden kurulu çarşı, çarşının çevresinde dinlenme üniteleri, çocukların hoplayıp zıplayıp enerjilerini boşaltacakları, hoşlarına gidecek türden oyun alanları, ağaçlar altında oldukça geniş çadırlı kamp sahası ve otopark yer alıyor.

Erikli Köyünü geçip bir de daha ilerde ne var ne yok derseniz. Tepeyi aşıp manzaralı yolda Yayla Sahili yönünde ilerlerken karşınıza yeşil bitki örtüsü devamında uzanan davetkâr deniz, birbirinden güzel koylar, bu koyları ve denizi seyredebileceğiniz bakir yol kenarı sahalar, çadır alanları ve Danişment Orman Kampı çıkıyor. Başta Edirne, Keşan olmak üzere günübirlik gelenler, atık olmayan, temiz denize en ekonomik yoldan girme imkânı buluyorlar.
Balıkçıl kuşların, pelikanların, flamingoların beslenme, barınma amaçlı ziyaret ettikleri Erikli tuz gölü fotoğraf severler için ilginç olabilir. Erikli kış aylarında ise kar ve yağmur bakımından sert geçiyor, şiddetli yağış alıyor.

Erikliye Nasıl Gidilir;
İstanbul’dan çıkanlar için 240 km uzaklıkta Keşan ilçesine bağlı Erikli sadece 2,5 saat uzaklıkta. Güneşli gişelerden geçerek Trakya otoyolunu kınalı çıkışına kadar kullanıp Tekirdağ’a gelinebilir. Malkara Keşan üzerinden Gelibolu yönüne dönüşünüzden hemen sonra sağınızda önce Enez, sonra Erikli sapağı giriş veriyor. Bundan sonrası 34 km yolunuz kalıyor. Tatlı virajlı, ağaçlı, araç sürmesi keyifli yoldan giderek 25. km de yer alan Mecidiye, İbrice tabelasını solunuzda bırakıp siz sağa Erikliye ayrılıyorsunuz. İstanbul Esenler Otogarından yapılan sürekli otobüs seferleri ile Keşan’a gelebilir, Keşan-Erikli servislerini kullanabilirsiniz. Erikli – Edirne: 140 km Erikli – Tekirdağ: 110 kmYunanistan sınır kapısı: 60 km

Eriklide ne yenir ne içilir?
Saroz deniz ürünleri ile zengin, dedik balık dedik ve erikli girişinde balık dükkânı buzdolabı vitrininde Çanakkale Balık Halinden, Enez, Mecidiye ve limana gelen balıkçılarından alınan balıklar görülüyor. Çipura, levrek, sinarit, sarpa, tekir, karagöz, mercan, Ağustos ayında en iyi, en lezzetli, en yağlı, dönemini yaşayan sardalye bulunuyor. Erikli içinde her tatil yöresinde olduğu gibi fast food yiyecek satanlar, bulunuyor. İşçimen Otel Sofram Restoranın yüksek, ahşap tavanlı, manzaralı, ferah mekânında ve Dolphin beach clup Körfez restoranda veya Erikli otel restoranları, kafeteryaları öğlen ve akşam yemekleri için aradıklarınızı bulabileceğiniz türden restoran hizmeti veriyorlar.

Erikli'de kalacak otel, motel ve pansiyonlar.
Deniz mevsiminin kısa oluşu, turizm yatırımlarının artmasını engellemiş olsa da Erikli de İşçimen ve Erkli otelleri her türlü konfora sahip oteller olarak yıllardır turizme hizmet veriyorlar. Ayrıca, Pehlivan Otel, Yüksekdağ Apart Otel, Yiğit Pansiyon, gibi seçenekler, ev pansiyonculuğu, mevsimlik kiralanan evler, kamp sahaları konaklama ihtiyacını karşılıyor. Yıl boyu açık olan 42 odalı otel, İşçimen otel, sahilde bulunan iskele kaldırıldığı için Gelibolu, Gökçeada gibi yerlere düzenlediği çevre ve dalış gezilerini iptal etmek zorunda kalmış.

İşçimen HotelTel no: 0(284) 737 31 48 : Erikli otel restoran, lobi, bar, disko, kafeterya, oyun, TV salonu, çocuk oyun bahçesi, açık otopark gibi üniteleri ile hizmeti sunuyor. Kahvaltı ve yarım pansiyon akşam yemekleri açık büfe veriliyor.

Erikli HotelTel no: 0(284) 737 35 65
Diğer konaklama seçenekleri Enez sahilinde, Mecidiye’de, Uzunkum yakınında, Gökçetepede bulunuyor.
 
Erikli tatil yerleri, Erdek tatil yerleri, Enez tatil yerleri, Edremit tatil yerleri , Didim tatil yerleri, Dalyan tatil yerleri, Bozcaada tatil yerleri, Bodrum tatil yerleri, Bergama tatil yerleri, Belek tatil yerleri, Ucuz Bayram Turları, Ağva tatil yerleri, Cunda Adası ve Patriça Koyu , Avşa Adası tatil yerleri , Çanakkale - Assos tatil yerleri, Armutlu tatil yerleri , Anadolu Kavağı tatil yerleri, Altınova Tatil Yerleri , Altınoluk tatil yerleri, tatil, tatil cenneti, gezi rehberi, tatil ve yolculuk siteleri, tatil rehberi, tatil yerleri, tatil siteleri


  Yorumlar

Ratkele Konular
Son Eklenenler
 
Sitemap

Web Tasarım SeRKaN - SevdaRuzgari.Net Copyright 2009 SevdaRuzgari İştirakıdır.
Sohbet | chat | Sevda | Ankara Sohbet | Zurna | Zurna Tk | Facebook | İstabul chat | İstanbul Sohbet | Dj Akman | Bayanlarla Sohbet | Nazli Cafe | Bizim Mekan | Burçlar Astroloji | Blog