Ören Tatil Yerleri

Okunma

1821

Ören Tatil Yerleri

Edremit Körfezini dolaşıyor Altınoluk, Akçay gibi önemli tatil merkezlerini geçip Balıkesir ilinin Burhaniye ilçesine bağlı Ören'e geliyoruz.

Ören diğerlerinde olduğu gibi kum, deniz, rüzgâr, güneş dörtgeni üzerine kurulu bir tatil merkezi. Altınoluk, Akçay gibi oda tam anlamıyla yazlıkların, villaların çok olduğu emekli cenneti, haliyle iç turizme hizmet veren kolay ulaşımı, alabildiğine geniş kumsala sahip olması nedeniyle tercih edilen bir tatil yöresi. Kaz dağlarının denizle kucaklaşmasına ortak olmuş, doğal sit alanı olarak korunan, oksijen oranı yüksek sıfır nem havası, çevresinde bulunan kaplıca banyoları ile gözde bir tatil beldesi. Ören'in bir farkı da geniş alana yayılmış olması nedeniyle beldeye girerken ferah bir giriş yapıyor, yüksek binalar olmadığı için daralmıyor, sokaklarda, otopark alanlarının fazlalığı ile sıkıntı çekmiyor, gezinti, yürüyüş alanlarında huzur ve sakin ortamın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Ören de bir fark da denizle olan kot seviyesi. Denize yüksekten bakan konumu nedeniyle çevreye hâkim manzarası, çay bahçeleri ile renkleniyor. Eski bir turizm merkezi olması nedeniyle bitki örtüsünün sıklığı, gelişmişliği, uzun boylu ağaçları ile gölgeliklere sahip parkları cazibesini artırıyor. Ören'de ki doğal bitki örtüsü Doğal ve Tarihi sit alanı kapsamında koruma altına alınmış. Ören meydanında özellikle sedir, fıstık çamı, palamut meşesi gibi anıt ağaçlar ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Adramytteion antik kenti üzerinde bulunan Ören'de yapılan kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan eserler Ören meydanında bulunan park içinde sergileniyor. Bir buçuk kilometre boyunca yay gibi kıvrılan Ören sahillerinin tümü kamuya açık plaj. Ailelerin trafik akışı olmayan geniş kumsalda rahatça denize girebiliyor, sahil şeridi üzerinde bulunan dinlence ve eğlence ünitelerinden yararlanabiliyorlar.

Ören sahilini iki koy gibi düşünürsek tam ortasında küçük bir kayalık ve üzerinde bir denize sırtı dönük denizkızı heykeli bulunuyor. Heykellin yanına çıkanlar fotoğraf çektiriyor, altın renkli kumsal boyunca yürüyüş yapıyor, isteyenler deniz bisikletine binip pedal çeviriyor, gençler ya banana üstünde sürat motoru peşinde yol alıyor ya iskeleden serin sulara atlayışlar yapıyorlar. Plaj kumsalı üzerinde gölgeli kafeler, duşlar, soyunma kabinleri yer alıyor. Örenin İzmir tarafına bakan ucunda ise yeni yapılmış bir yat limanı, iskele, denizden gelenlere hizmet veriyor. Yol üzerinden plajlar Ören ve Plajlar yazılı tabelaları takip ederek girenler iki yöne de giderken bir köprü geçiyor, bir tepe çıkıyor. Bahçeli villalar arasında dolaşıyor, bazen bisiklet gezileri yapıyor, denize karşı esintiye kendilerini bırakıp, gün batımı şölenini izleyerek tatilin tadını çıkarıyorlar. Sahil şeridinde görünen sakin tablo bu.
 
Ören Tatil Yerleri, Çeşme tatil yerleri , Çatalca tatil yerleri, Yeşilyurt tatil yerleri, Eceabat Tatil Yerleri, Yedigöller tatil yerleri, Silivri tatil yerleri, Saros körfezi tatil yerleri, Safranbolu tatil yerleri, istanbul polonezköy tatil yerleri, Çıralı - Olimpos - Yanartaş tatil yerleri , Mudanya Tatil Yerleri , Marmaris tatil yerleri , Marmara Ereğlisi tatil yerleri, Manavgat, Side tatil yerleri, Köyceğiz tatil yerleri, Kuşadası tatil yerleri, Kıyıköy tatil yerleri, Kilyos tatil yerleri, Kerpe tatil yerleri, Kemer tatil yerleri , Kaş tatil yerleri, Gideros Koyu, Kapadokya tatil yerleri , iğneada tatil yerleri, Urla - Karaburun Tatil Yerleri , İzmir - Sığacık, Hisarönü tatil yerleri, Hayıtbükü, Ovabükü tatil yerleri, Gümbet tatil yerleri, Göcek tatil yerleri, Foça tatil yerleri, Finike Tatil Yerleri, Fethiye tatil yerleri , Erikli tatil yerleri, Erdek tatil yerleri, Enez tatil yerleri, Edremit tatil yerleri , Didim tatil yerleri, Dalyan tatil yerleri, Bozcaada tatil yerleri, Bodrum tatil yerleri, Bergama tatil yerleri, Belek tatil yerleri, Ucuz Bayram Turları, Ağva tatil yerleri, Cunda Adası ve Patriça Koyu , Avşa Adası tatil yerleri , Çanakkale - Assos tatil yerleri, Armutlu tatil yerleri , Anadolu Kavağı tatil yerleri, Altınova Tatil Yerleri , Altınoluk tatil yerleri, tatil, tatil cenneti, gezi rehberi, tatil ve yolculuk siteleri, tatil rehberi, tatil yerleri, tatil siteleri


  Yorumlar

Ratkele Konular
Son Eklenenler
 
Sitemap

Web Tasarım SeRKaN - SevdaRuzgari.Net Copyright 2009 SevdaRuzgari İştirakıdır.
Sohbet | chat | Sevda | Ankara Sohbet | Zurna | Zurna Tk | Facebook | İstabul chat | İstanbul Sohbet | Dj Akman | Bayanlarla Sohbet | Nazli Cafe | Bizim Mekan | Burçlar Astroloji | Blog