Usame Bin Ladin'e nasıl ulaşıldı?

Okunma

1745

Usame Bin Ladin'e nasıl ulaşıldı?

Usame Bin Ladin'e nasıl ulaşıldı? (Banko Haberler) 

ABD kaynaklarından, Usame Bin Ladin'in ölümüyle sonuçlanan operasyonun ayrıntıları ve şüpheleri ortadan kaldırmak için açıklamalar geliyor.

11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin bir numaralı hedefi haline gelen terör örgütü El Kaide lideri Usame Bin Ladin Pakistan'da yapılan bir operasyonla öldürüldü.

Amerikalı yetkililer, Bin Ladin'in izine ulaşılmasını sağlayan kilit bilgiye, Amerikan güçlerince 11 Eylül saldırılarının ardından yakalanan militanlara yönelik sorgulamalarda ulaşıldığını kaydettiler.

Bazıları Guantanamo üssünde tutulan militanların, istihbarat yetkililerine, Bin Ladin'e yakın olduklarını söyledikleri özel bir El Kaide 'kuryesinden' bahsettikleri belirtildi.

ABD istihbaratının önceleri söz konusu kuryenin ismi ya da yeri hakkında bilgi sahibi olmadığı ifade edilirken, yetkililer, yaklaşık 4 yıl önce Amerikan birimlerinin kuryenin ismini öğrendiğini söylediler.

Amerikan istihbaratının iki yıl önce, kurye ve erkek kardeşinin İslamabad yakınlarında faaliyet gösterdiğine dair güvenilir bilgi edindiği, geçen Ağustos ayında da ABD'nin, iki erkek kardeş, aileleri ve üçüncü bir büyük bir ailenin yaşadığı belirtilen Abodabad'daki binayı tespit ettiği kaydedildi.

Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA), diğer güvenlik ve istihbarat kurumlarıyla birlikte çalışarak, binada olağan olmayan güvenlik önlemlerinin alındığı tespitinde bulunduğu ve bu yılın başları itibariyle, "yüksek değerde" bir El Kaide hedefinin Abodabad'daki binada olduğu ve bu kişinin büyük bir ihtimalle Bin Ladin olduğuna kanısına vardığı belirtildi.

"ÖLDÜRME AMAÇLIYDI"
Öte yandan Amerikan ulusal güvenlik yetkilileri, Bin Ladin'e karşı düzenlenen operasyonun 'öldürme amaçlı' olduğunu söyledi.

"Bu bir öldürme operasyonuydu" diyen bir yetkili, "Bin Ladin eğer beyaz bayrak sallasaydı ya da teslim olsaydı, canlı ele geçirilebilirdi" diye konuştu.

Ancak operasyonu düzenleyen Amerikan birliğinin, Bin Ladin'in çatışmaya gireceğini tahmin ettiğinin ve öyle de olduğunun ifade edildiği habere göre, yetkili, El Kaide liderinin, Pakistan'ın başkenti İslamabad yakınlarında saklandığı evde ABD komandolarıyla evde bulunanlar arasındaki silahlı çatışmaya katıldığını kaydetti.

40 DAKİKALIK ÇATIŞMA
Bin Ladin'in öldürülmesiyle dünya daha iyi ve daha güvenli hale geldi.

OBAMA
Yetkili, Bin Ladin'in Amerikalılara ateş açıp açmadığı konusunda net bir bilgi vermedi, ancak 40 dakikalık operasyon sırasında Amerikan ekibinin Bin Ladin'i başından vurduğunu doğruladı.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili, komandoların, Bin Ladin'in ele geçirilmekten ziyade, büyük ihtimalle öldürüleceğini bildiklerini söyledi.

Yetkili, "Amerikan güçleri, çatışma kurallarına uygun olarak, eğer teslim olunmasını kabul etmenin bir yolu varsa, öldürme yönünde bir pozisyonu asla takınmaz. Bununla birlikte, operasyonun, (Bin Ladin'in) ölümüyle sonuçlanacağına dair geniş bir kabul vardı" dedi.

15 KİŞİLİK EKİP
Amerikalı yetkililer, operasyonun çoğunluğu ABD deniz kuvvetlerine bağlı seçkin bir birlik olan Navy Seals'e bağlı 15 kişilik bir özel ekip tarafından düzenlendiğini ve ekibin Afganistan'da üslendiği belirttiler.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Pakistan ile işbirliğinin Amerikan Bin Ladin'in yerinin bulunmasına yardım ettiğini söylerken, Savunma Bakanlığından ve istihbarattan, ''Bu tek taraflı bir ABD operasyonuydu. Terörle mücadele ortaklarımıza önceden haber vermedik. Pakistanlı yetkililerin Bin Ladin'in Abodabad'daki binada olduğunu
bildiğine dair bir işareti olmadı"
açıklamaları geldi.

PAKİSTAN?
Bir yetkili, ekipte, operasyonda ele geçirilen kişinin Bin Ladin olduğunun kanıtlanması ve diğer El Kaide liderlerinin izlenmesi ya da saldırı planlarının önlenmesi konusunda istihbarat toplanmasıyla görevli olan bir uzman grubunun da yer aldığını bildirdi.

Bin Ladin'in ölümünden birkaç saat sonra, cesedinin denize atıldığını ifade eden Amerikalı yetkililer, bunun nedeninin, Bin Ladin'in militanlar için bir saygı ya da ilham sembolü olmasını önlemek olduğunu belirttiler.

"YÜZDE 99 BİN LADİN"
Bu arada, ABD yönetiminden yetkililer, yapılan DNA testinin Usame bin Ladin'in öldüğünü kanıtladığını söyledi.

Amerikan Associated Press ajansının haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden iki yetkili, DNA testinin yüzde 99,9'luk kesinlik oranıyla Bin Ladin'in öldüğünü kanıtladığını belirtti.

Yetkililer, testin nerede ve nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermedi. Amerikalı üst düzey bir istihbarat yetkilisi, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in cesedi üzerinde yapılan DNA testlerinin, akrabalarıyla yüzde yüze yakın oranda eşleştiğini ve Bin Ladin'in eşi olduğu düşünülen bir kadının da kimliğini teşhis ettiğini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin, Bin Ladin'in öldürüldüğü Pakistan'daki binada ele geçirilen yüklü miktardaki materyalleri incelediğini kaydetti.

Yetkili, materyallerin incelenmesi için Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatında (CIA) bir görev gücü oluşturulduğunu bildirdi.

 

Usame Bin Ladin’in cesedi neden gösterilmiyor, Usame Bin Ladin, Usame Bin Ladin cesedi, Usame Bin Ladin ceset resmi, Usame Bin Ladin fotoğraf, Usame Bin Ladin in cesedi, Usame Bin Ladin Öldürüldü, Usame Bin Ladin Pentagon, Usame Bin Ladinin cesedi, Usame Bin Ladin'e nasıl ulaşıldı, BİZDEN KAÇMAZ, HABER | Usame Bin Ladin'e nasıl ulaşıld  Yorumlar

Ratkele Konular
Son Eklenenler
 
Sitemap

Web Tasarım SeRKaN - SevdaRuzgari.Net Copyright 2009 SevdaRuzgari İştirakıdır.
Sohbet | chat | Sevda | Ankara Sohbet | Zurna | Zurna Tk | Facebook | İstabul chat | İstanbul Sohbet | Dj Akman | Bayanlarla Sohbet | Nazli Cafe | Bizim Mekan | Burçlar Astroloji | Blog