Nefes: Vatan Sağolsun

Okunma

2070

Nefes: Vatan Sağolsun

Tür
Aksiyon Dram

Gösterim Tarihi
22.10.2009

Yapımcı
Creavidi

Yönetmen
Levent Semerci

Senaryo
Hakan Evrensel, M. İlker Altınay, Levent Semerci

Nefes, Güneydoğu’da Irak sınırına yakın bir ilçedeki komando tugayında bulunan ve Karabal tepesindeki role istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki 40 askerin öyküsü.

Ülkenin ıssız bir ucundaki çetin doğa koşulları altında her an çıkabilecek ölümcül bir çatışmaya karşı uyanık ve hazır kalarak ülkeyi korumak gibi son derece zorlu bir görevi yerine getirmeye çalışan bu gencecik insanlar, bir yandan da uzaklarda bıraktıkları hayatlarına ait sıkıntıları, acıları, sevinçleri yaşıyorlar tüm gerçekliğiyle.

Hatay’lı, Samsun’lu, Sivas’lı, İstanbul’lu, Erzurum’lu; uyumayacaksın, yemeyeceksin, savaşacaksın! Ama bir yandan da annenin gönlünü alacak ağlamasına izin vermeyeceksin, yavukluna sesini duyuracaksın ki gitmesin ellere, işini paranı kaybetmeyeceksin. Kısacası, hem orada hem burada, ayakta kalacak, ölmeyeceksin!

Nefes, yüzbaşı ve askerlerin son derece dokunaklı unsurlarla bezeli bireysel ve ortak yaşam öykülerinin eşliğinde bir yandan da Türkiye gündeminin en önemli ve yakıcı unsurlarından olan Güneydoğu sorununa hem askeri hem insani boyutuyla ve mümkün olduğunca objektif ve önyargısız bir şekilde tanıklık etmemizi sağlıyor.


Film Hakkında
Destansı bir savaş gerçekçiliği yaratan, büyük bir görsel ustalıkla çekilmiş çatışma sahneleri ve ezber bozan çarpıcı diyaloglarıyla izleyeni “nefes”siz bırakacak bir akış var karşımızda; ama elbette ki, yoğun, etkileyici ve gerçekçi bir hümanist vurgunun eşliğinde… Bütün bu özellikleriyle çok konuşulacak ve akıllardan uzun sure çıkmayacak, Türk sinemasında da bir savaş filmi olarak çok önemli bir yer edinecek bir film Nefes: “Uyursan ölürsün!”

Senaryosunu aynı zamanda filmin yönetmeni olan Levent Semerci ile Mehmet İlker Altınay ve hikayenin asıl dayanağı olan “Güneydoğu’dan Öyküler” kitabının yazarı Hakan Evrensel’ın yazdığı, büyük bir bölümü Antalya’daki Tahtalı dağında çekilen ve aylarca askeri eğitim alarak rollerine hazırlanmış 40 tiyatro oyuncusu / öğrencisinin rol aldığı Nefes, 22 Ekim’de Avrupa’da sinemalarda….

YORUMLAR

Bu film hakkında 95 yorum var. 5 tanesi listelendi.
Ortalama Puan: 4,8

Puan:5

güzel değil diyen vatandaş neresiyle seyrediyor bilmem ama en yakın arkadaşını şehit vererek onu mekanına yerleştirmenin acısını bilirim.Birde o günleri gözlerinin önünden geçirerek seyretmen lazım.tek başına 15 kişiyi yok eden saçma amerikan filmlerinden 1000 kat iyidir.Defalarca seyrediyorum canım arkadaşım Mesut'un ruhuna fatiha okuyarak, emeği geçenlere çok teşekkür.
mehmet, 15.07.2010
Puan:5

parise 26 aralık 2010 da geleçek ondan sonra barsalonaya geleçek
ibrahim uçak, 21.03.2010
Puan:5

bu filme film denmez bu bir gerçek bir şey
ibrahim uçak, 21.03.2010
Puan:5

Ben hayatımda,ki 50 yaşındayım,az sayılmaz,bu kadar şahaser bir film görmedim.Emeği geçenler sağolsun.Yüzlerce kez seyretsem her seferinde aynı tadı,hatta fazlasıyla alabilirim.Helal olsun bu filmin yönetmenine,senaristine,yapımcısına,diğer ekibe ve rol alan genç arkadaşlara.Yürekleriyle oynamışlar.Aşkolsun.Hele o final sahne,askerlerin beraber şarkı söyledikleri sahne,bayıldım yav.Orası sözün ve nefeslerin bittiği andı.Selamlar.
MAXXIMUM Film Und Kunst Gmbh, nefes, nefes filmi, Nefes Vatan Sağolsun


  Yorumlar

Ratkele Konular
Son Eklenenler
 
Sitemap

Web Tasarım SeRKaN - SevdaRuzgari.Net Copyright 2009 SevdaRuzgari İştirakıdır.
Sohbet | chat | Sevda | Ankara Sohbet | Zurna | Zurna Tk | Facebook | İstabul chat | İstanbul Sohbet | Dj Akman | Bayanlarla Sohbet | Nazli Cafe | Bizim Mekan | Burçlar Astroloji | Blog